Szymon Żuraw - O szkoleniu Smartfootball + Konspekt jednostki treningowej U8 - WKS Śląsk Wrocław

 Czytając ostatnio jeden z wywiadów udzielonych przez Xavi'ego , legendę już Barcelony można wyczytać bardzo interesujące słowa.

"So Foot":W ostatnich latach futbol skupił się na aspekcie fizycznym tak mocno, że wydaje się, że nie da się już na tym polu nic poprawić. Czy jedyną rzeczą, którą można jeszcze rozwinąć jest piłkarskie IQ?

Xavi: Całkowicie się z tym zgadzam. Należy poprawiać boiskową inteligencję i skupiać się na talencie. Oczywiście wszystko zależy od trenera, ale obecnie 60% treningu to część fizyczna, 40% poświęca się na część techniczną. Nie poświęca się czasu na refleksje na temat gry, na jej interpretowanie. Nie możesz wchodzić na boisko jedynie z motywacją, jak "Vamos!". To pomaga, owszem, ale to nie wszystko. Umysł to najważniejsza rzecz, nad którą należy pracować w kontekście przyszłości futbolu. - fragment wywiadu z www.blaugrana.pl

Zgadzając się w 100% z powyższą wypowiedzią zapraszam Cię trenerze do przeczytania krótkiego wpisu ze szkolenia na jakim przyjemność miał być Szymon Żuraw.

Szymon Żuraw - Szkolenie smartfootball + konspekt jednostki treningowej U8 WKS Śląsk WrocławW niniejszym krótkim wpisie chciałbym odnieść się do świetnego szkolenia o nazwie Smartfootball, w którym miałem przyjemność brać udział  i wdrożyć w to refleksje, które myślę, że nurtują wielu trenerów piłki młodzieżowej. 

Zacznę trochę od tyłu. Jestem uczestnikiem kuru UEFA B i mam okazję poruszać wątki trenerskie w gronie świetnych trenerów. Refleksje, które się pojawiają są przeróżne, jednak dotyczą one głównie sposobu planowania zajęć treningowych. Wspólnie z kursantami zauważyliśmy, że w dalszym ciągu szkolenie najmłodszych w naszym kraju jest  najczęściej oparte o umiejętności techniczne. Technika, technika i jeszcze raz technika ! Do znudzenia. Powtarzanie tych samych zabaw, ćwiczeń i gier. 

Pewnego razu na kursie otrzymaliśmy zadanie, by stworzyć konspekt dla grupy 11 letnich chłopców. Pomijając jaki w założeniu miał być poziom grupy, trochę zasmucił mnie fakt iż w takim wieku tematem głównym może być prowadzenie piłki, a konkretne założenie to prowadzenie jej blisko nogi. Podczas gdy cały zachód trenuje w oparciu o coraz to popularniejsze fundamenty gry, trenerzy w kategoriach U8 czy U9 zastanawiają się jak zbudować przewagę liczebną w danych sektorach oraz jak skutecznie wprowadzać swój styl gry, my  za to nauczamy dzieci w wieku 11 lat, że trzeba prowadzić piłkę blisko nogi. Czy w ten sposób wychowamy kreatywnych zawodników ? Moim zdaniem nie.

Szkolenie Smartfootball, w którym uczestniczyłem pomógło mi uporządkować moją wiedzę oraz poglądy na niektóre tematy. Smartfootball to metodologia prowadzenie zajęć stworzona przez trenerów pracujących na co dzień w Katalonii. Trenerzy ci całkowicie wyeliminowali z treningu część analityczną, a cały trening opiera się o gry. Na pierwszym miejscu stawiają mózg, który odpowiada za wszystkie procesy decyzyjne, które na boisku są kluczowe. Bodźce, środowisko, sposób nauczania czy wyznaczane cele, to wszystko zostało zaprojektowane tak, aby rozwijać zawodników inteligentnych i kreatywnych. W wieku 8-12 inteligencja boiskowa rozwija się w rekordowo szybkim tempie, warto zatem nauczyć dzieci myślenia na boisku oraz uruchamiania autorefleksji na temat swojej gry. Taki zawodnik w późniejszym etapie będzie miał łatwiej dostosować się do wymagań boiskowych. W smart football to dziecko jest w centrum uwagi, nie trener. Zadaniem trenera jest odpowiednie zadawanie pytań,  tworzenie planu treningowego oraz stworzenie pozytywnej atmosfery na treningu. 

Co do samej sesji treningowej w metodologii Smartfootball nie występuje element znany nam jako "rozgrzewka". Dzieci zaczynają od gry w dziadka a następnie przechodzą do różnych gier, które są związane z tematyką treningową. Trener nie wymusza zachowań, jego zadaniem jest stworzenie takiego środowiska, aby zawodnicy zaczęli grać w sposób, który odpowiada filozofii gry. Trener rozmawia z zawodnikami głównie używając pytań i pobudzając do refleksji.

Dla ułatwienia chciałbym pokazać mój konspekt z ubiegłego sezonu. Na trzy jednostki treningowe w tygodniu w grupie U7 i U8 dwie poświęcam pracy według metodologii Smartfootball, natomiast na jednej doskonalę technikę w formie treningu dodatkowego. Dzieci uwielbiają treningi oparte o gry a i efekty są świetne. 

Szymon Żuraw

Konspekt U8 WKS Śląsk WrocławZobacz inne propozycje konspektów treningowych : TUTAJ

Ideą projektu „Trening z pasją” jest dzielenie się wiedzą i pasją , dlatego mam ogromną prośbę do Ciebie trenerze👨, trenerko👩, zawodniku🏃, rodzicu👪 o przekazanie tego materiału dalej – będę wdzięczny jeśli poświęcisz kilka sekund i udostępnisz ten materiał dalej. 💻 To nic nie kosztuje !


____________________________________________________________
Trenerze jeśli taka forma wpisów przypadła Ci do gustu, i chciałbyś abyśmy publikowali więcej jednostek treningowych czy materiałów szkoleniowych, daj nam znać w komentarzu !  Podziel się z nami również swoją opinią na temat tego artykułu - to motywuje do dalszej pracy.