Środki treningowe z pasją #8 - Nauka i doskonalenie gry 1x1 w ataku oraz obronie - Fala

     Trenerze, jednym z plusów odbywania staży, szkoleń czy kursów jest poznanie wielu ludzi którzy chętnie wymieniają się swoimi spostrzeżeniami, doświadczeniem i wiedzą. Dzięki temu, dziś na łamach projektu Trening z pasją, mam okazję podzielić się z Tobą świetnym środkiem treningowym który pokazał mi trener Cezary Żarczyński,. Środek treningowy na pewno przez niektórych z was znany, jednak warto by znalazł się na stronie i trafił do osób które, o nim nie słyszały ponieważ jest bardzo prosty a zarazem bardzo efektywny.

Nauka i doskonalenie gry 1x1 w ataku oraz obronie - FalaWYMAGANY SPRZĘT: 
-Oznaczniki
-Piłki
-Stożki/Pachołki
-Bramka duża
-Dwie bramki małe

OPIS:
Zawodnicy ustawieni tak jak na grafice

Na sygnał trenera pierwszy zawodnik z rzędu, prowadzi piłkę do strefy strzału
i oddaje strzał na dużą , centralnie ustawioną bramkę. (Faza I) Na oddanie strzału ma ok. 3s. , aby ćwiczenie wykonywane było na wysokiej intensywności. W tej fazie atakujący stara się jednym kontaktem, zewnętrzną częścią stopy wprowadzić piłkę w strefę strzału i w drugim kontakcie oddać jak najszybciej strzał na bramkę. 

Po oddaniu strzału zawodnik staje się obrońcą, i prowadzenie piłki w celu zdobycia bramki rozpoczyna kolejny zawodnik z rzędu. Jego zadaniem jest wygranie pojedynku 1v1, i zdobycie bramki po wprowadzeniu piłki do strefy strzały. (Faza IIa) W tym celu prowadzi piłkę krótko przy nodze, lecz stara się zdobyć jak najwięcej przestrzeni zanim doskoczy do niego obrońca. Zadaniem zawodnika będącego w obronie jest jak najszybszy doskok do atakującego, wyhamowanie, przyjęcie pozycji bocznej i sprowokowanie zawodnika atakującego do prowadzenia piłki słabszą nogą.  Zawodnik atakujący w celu wygrania pojedynku 1v1, wykonuje zwody scissors, side step, drag push lub inne. Po wykonaniu zwodu przyśpiesza i gdy minie strefę strzału , uderza do bramki. Jeśli uda mu się wygrać pojedynek i zdobyć bramkę, napastnik sam staje się obrońcą i zdobywa 1pkt. Przegrany zabiera piłkę i ustawia się na końcu kolejki. Jeśli jednak to obrońcy uda się wygrać pojedynek i odbierze rywalowi piłkę, (Faza IIb) następuje faza przejściowa obrona-> atak, i jego zadaniem jest jak najszybciej oddać strzał do jednej z dwóch małych bramek po przeciwnej stronie. Jeśli to zrealizuje otrzymuje 1pkt. i nadal zostaje na boisku pełniąc rolę obrońcy . 


W tym czasie natychmiast po oddaniu strzału do małej bramki, startuje kolejny zawodnik z kolejki (Faza III). Obrońca po zdobyciu bramki znajduje się z boku pola gry, w znacznej odległości od nowego atakującego. Jeśli dochodzi do takiej sytuacji atakujący jak najmniejszą ilością kontaktów stara się zdobyć jak najwięcej przestrzeni w kierunku dalszym od przeciwnika, prowadząc piłkę dalszą nogą. Gdy minie strefę strzału, uderza na bramkę. 


W momencie gdy nie padnie żadna bramka, w określonym czasie trener przerywa pojedynek i ćwiczenie kontynuuje kolejny zawodnik z rzędu. Zadaniem obrońcy jest przejęcie piłki a nie jej wybijanie, jeśli wybicie nastąpi umyślnie, obrońca otrzymuje -1pkt, karny. Osoba która zdobędzie jako pierwsza 15 pkt. wygrywa. 

MODYFIKACJE: 
- Atakujący nie ma piłki, ma ją trener lub inny zawodnik w pewnej odległości. Na sygnał trenera zawodnik atakujący rusza i otrzymuje podanie skośne. W tym momencie trenujemy dodatkowo przyjęcie kierunkowe, oraz doskonalimy podania.
- Gra na 4 małe bramki wraz ze strefami strzału, na podobnych zasadach jak wyżej.Środek treningowy idealnie nadaje się do nauczania i doskonalenia dryblingu oraz gry 1x1 w ataku oraz w obronie w szczególności kładzie duży nacisk na nauczanie faz przejściowych. 
W ćwiczenie możemy również wpleść naukę podstawowych zwodów piłkarskich, i zachęcać do ich stosowania. Możemy nagradzać takie pojedynki bonusowym punktem co dodatkowo może zmobilizować dzieci do wykonywania zwodów.
Jak widać ten środek treningowy cechuje się dużą intensywnością, ale jest bardzo łatwo przyswajalny przez zawodników, nawet w najmłodszych kategoriach wiekowych. A co najważniejsze sprawia zawodnikom wiele radości. 

Koniecznie daj znać w komentarzu, czy spodobała ci się ta propozycja środka treningowego  i co o niej sądzisz. Być może znasz podobne ćwiczenie, które idealnie spisywało by się na treningu ? Podziel się z nami wiedzą , po to powołaliśmy do życia " Trening z pasją " ! 

Sprawdź nasze inne propozycje środków treningowych TUTAJ

Ideą projektu „Trening z pasją” jest dzielenie się wiedzą i pasją , dlatego mam ogromną prośbę do Ciebie trenerze👨, trenerko👩, zawodniku🏃, rodzicu👪 o przekazanie tego materiału dalej – będę wdzięczny jeśli poświęcisz kilka sekund i udostępnisz ten materiał dalej. 💻 To nic nie kosztuje !

PARTNER PROJEKTU : www.matsport.com.pl