Środki treningowe z pasją #7 - Nauka i doskonalenie gry 1x1 w ataku oraz obronie.

    Trenerzy, dziś chciałbym się z wami podzielić bardzo łatwym i prostym w zorganizowaniu środkiem treningowym doskonalącym grę 1x1 w ataku oraz obronie. Ćwiczenie podpatrzyłem jakiś czas temu, podczas stażu szkoleniowego w Oleśnickiej Szkole Futbolu, gdzie zrobiło na mnie wielkie wrażenie. Gra jest bardzo atrakcyjna dla zawodników a jednocześnie doskonalimy i nauczamy w niej taktyki, techniki czy percepcji.

Ćwiczenie doskonalące grę 1x1 w ataku oraz obronie. Opcja I:
Pole gry : ok. 10m. x 10m.

Grupa zawodników od 4 do maksymalnie 8 osób, tak nie aby spadała intensywność wykonywania ćwiczenia i była ona na wysokim poziomie. Grupę zawodników dzielimy na pół i ustawiamy naprzeciw siebie, między dwiema bramkami na końcowych liniach pola gry. Z jednej strony stają atakujący a z drugiej obrońcy. Na sygnał trenera zadaniem osoby będącej w ataku jest wygrać pojedynek 1x1, jednocześnie nie dając się dotknąć i przebiec przez jedną z dwóch bramek . Zadaniem obrońcy jest nie dopuścić do przebiegnięcia przez bramkę napastnika oraz jego "klepnięcie". Klepnięcie możliwe jest jedynie wówczas gdy napastnik znajduje się przed obrońca, (nie gdy atakujący będzie na równi czy zza obrońcą ) jeśli obrońca zostanie minięty nie może klepnąć napastnika kiedy ten znajduje się za nim. Musi wrócić przed linię napastnika i znów podjąć próbę ataku. Po udanym "klepnięciu" obrońca zdobywa 1 pkt. oraz następuje zamiana ról . Teraz to obrońca musi przebiec przez jedną z dwóch bramek. Jeśli mu się to uda zdobywa drugi punkt. Jeśli aktualny obrońca zdoła zatrzymać napastnika i go "klepnąć" nie następuje kolejna zamiana ról , lecz koniec akcji. Jeśli dany pojedynek trwa również za długo , zaczynamy odliczanie do 5-10 sekund , po których również kończymy pojedynek. Po skończonym pojedynku osoby wracają na swoje miejsce startowe. Po kilku seriach następuje zamiana ról.

Progresja:
- Ćwiczenie zaczyna napastnik, bez znaku trenera. Obrońca rusza dopiero wtedy kiedy napastnik zacznie atak.


Opcja II:

Tak jak wyżej, lecz do tego ćwiczenia dokładamy piłki. Zadanie atakującego będzie przeprowadzić piłkę przez jedną z bramek , a obrońcy jej odbiór oraz atak na bramkę po przeciwnej stronie .

Pytania coachingowe:
- Jak powinnien poruszać się napastnik aby zmylić/oszukać obrońcę ? Biec w jednym tempie, czy zmieniać tempo oraz kierunki biegu ?
- Jak powinienem prowadzić piłkę ? Którą nogą ? Co zyskuje prowadząc piłkę nogą dalszą od przeciwnika ?
- Jak powinien poruszać się obrońca ? W jakiej pozycji ? Nisko na nogach czy nie ? Czy takie ustawienie
ciała może pomóc ?
- Jak wysoko powinien bronić obrońca ? Daleko od swojej bramki czy blisko ? Co zyskuje dzięki wysokiej obronie?
- Czy jako obrońca mam wpływ na kierunek biegu napstnika ? Czy mogę go jakoś sprowokować do biegu w dany sektor pola gry?
- Powinnien atakować cierpliwie czy nie ? Kiedy jest najlepszy moment do tego żeby zaatakować i odebrać piłkę ?


Zaprezentowane wyżej ćwiczenie nauczające oraz doskonalące grę 1x1 w ataku jak i w obronie, powinniśmy stosować już od najmłodszych kategorii wiekowych. Ćwiczenie jest proste, nie tylko w przebiegu ale również w organizacji. Jeśli mamy liczną grupę zróbmy więcej stacji, unikajmy kolejek, tak aby intensywność była na wysokim poziomie. W ćwiczenie możemy również wpleść naukę podstawowych zwodów piłkarskich, i zachęcać do ich stosowania. Możemy nagradzać takie pojedynki bonusowym punktem co dodatkowo może zmobilizować dzieci do wykonywania zwodów.

Koniecznie daj znać w komentarzu, czy spodobała ci się ta gra i co o niej sądzisz. Być może znasz podobne ćwiczenie, które idealnie spisywało by się na treningu ? Podziel się z nami wiedzą , po to powołaliśmy do życia " Trening z pasją " ! 

Sprawdź nasze inne propozycje środków treningowych TUTAJ
_______________________________________________________________________________Ideą projektu „Trening z pasją” jest dzielenie się wiedzą i pasją , dlatego mam ogromną prośbę do Ciebie trenerze👨, trenerko👩, zawodniku🏃, rodzicu👪 o przekazanie tego materiału dalej – będę wdzięczny jeśli poświęcisz kilka sekund i udostępnisz ten materiał dalej. 💻 To nic nie kosztuje !

PARTNER PROJEKTU : www.matsport.com.pl