Mobilna AMO - Blok I - Relacja + Konspekt pokazowej jednostki treningowejW minioną środę, tj. 11.04.2018r. miałem ogromną przyjemność brać udział w szkoleniu organizowanym w ramach Mobilnej Akademii Młodych Orłów pt."Szkolenie piłkarskie dzieci, budowa treningu". Był to pierwszy blok cyklu zaplanowanych szkoleń dla trenerów, nauczycieli oraz rodziców z ramienia PZPN-u, które odbywać się będą cyklicznie w każdym powiecie w kraju.

Czy szkolenie to było wartościowe i interesujące ? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w tekście poniżej.Zacznę może od tego,że szkolenia te prowadzą trenerzy, którzy są bardzo doświadczeni i bardzo chętnie dzielą się swoją wiedzą z uczestnikami szkolenia. W Sycowie, gdzie odbywało się środowe szkolenie prowadzącymi byli :

Maciej Szeliga - Trener UEFA A; Absolwent AWF W-w (Trener II klasy); Trener Koordynator Mobilnej AMO na Dolnym Śląsku; współorganizator wraz z Soccer Services Barcelona oraz Football World kursów i obozów Ekkono w Polsce; ukończone kursy Ekkono prowadzone przez Soccer Services Barcelona w Barcelonie i w Polsce; Trener edukator w zakresie metodologii treningu
poznawczego - prowadzący szkolenia m.in. w takich klubach jak: WKS Śląsk Wrocław, AZS Wrocław, RKS Raków Częstochowa, Akademia GKS Tychy; uczestnik stażów w klubach z Katalonii (Sant Cugat FC, CE Sabadell FC). Były zawodnik Dolnośląskich klubów takich jak: Ślęza Wrocław, Pogoń Oleśnica; Lechia Dzierżoniów.

Mateusz Kaluźniak - Trener UEFA B; Absolwent AWF W-w (Trener II klasy); Trener Mobilnej AMO w Dolnym Śląsku; Trener Reprezentacji Dol ZPN; ukończony kurs Coerver Coaching; Członek Stowarzyszenia Comt Coaching Club; uczestnik stażów trenerskich w Benfica Lizbona, Cardiff City FC, Dynamo Zagrzeb. Były zawodnik klubu KS "Hetman" Zamość.

Już przed rozpoczęciem szkolenia wiedziałem, że są to trenerzy doświadczeni i napewno coś ciekawego do powiedzenia na tym szkoleniu mają. Trenera Macieja znałem osobiście, i miałem przyjemność rok temu przez kilka tygodni uczyć się od niego trenerskiego rzemiosła, dlatego z góry zakładałem, że poziom szkolenia będzie na wysokim poziomie. Czy się pomyliłem ? Nie.

Szkolenie składało się z dwóch etapów: wykładu oraz części praktycznej, która obejmowała trening pokazowy.

Część I - Wykład 

Spotkanie w sali konferencyjnej MOSiR w Sycowie otworzył trener Mateusz Kaluźniak, który podczas omawiania prezentowanych slajdów zapoznawał uczestników szkolenia, ze szczegółowym planem szkoleń w ramach Mobilnej Akademii Młodych Orłów.
Wszystkie wymienione w prezentacji cele Mobilnej AMO wydają się być bardzo istotne i ważne dla rozwoju polskiej piłki. Kluczowym celem Mobilnej AMO jest dotarcie do trenerów i zawodników w każdym powiecie w kraju. Moim zdaniem takie zobowiązanie ze strony PZPN-u zasługuje na wielkie brawa. W każdym powiecie w naszym kraju Trenerzy Mobilnej AMO poprowadzą szkolenia aż 4 razy, za każdym razem skupiając się na innym bloku tematycznym. To spory ukłon w stronę
trenerów z małych miejscowości, szczególnie małych akademii czy trenerów i nauczycieli pracujących z dziećmi z rejonów wiejskich. Podczas każdego spotkania, Trenerzy koordynatorzy Mobilnej AMO, zapraszać będą zdolnych zawodników z danego regionu do udziału w pokazowych jednostkach treningowych, oraz do gry selekcyjnej. W ten sposób młode talenty z małych
miejscowości będą ciągle pod czujnym okiem trenerów koordynatorów.


Trener Mateusz przedstawił i omówił prężnie rozwijające się obecne oraz przyszłe projekty PZPN-u na najbliższe lata. Trzeba z ręką na sercu powiedzieć, że ostatnio PZPN kładzie na to ogromny nacisk, co mi osobiście się bardzo podoba. PZPN stawia na ciągły rozwój trenerów, poprzez bezpłatne szkolenia oraz publikacje, oraz cały czas podwyższa standardy szkolenia najmłodszych wyróżniających się zawodników, którzy dostają zaproszenia do Akademii Młodych Orłów.


Trener Mateusz podczas swojego wykładu bardzo mocno podkreślał, że dla nas trenerów najważniejsze nie są wyniki ale przede wszystkich dobrze pokierować swoimi podopiecznymi. Najważniejszy dla nas powinien być ich rozwój bez względu na to w jakim klubie z nimi pracujemy. Czy to na poziomie ligi terenowej czy Centralnej Ligi Juniorów.

"Nieważne gdzie trenujesz, ważne co i jak robisz"  - widniało na jednym ze slajdów.
Istotną kwestią jaka została tu poruszona to intensywność treningów. Prelegat zachęcał aby działać w myśl idei "gramy tak jak trenujemy", i zapewnić młodym piłkarzom podczas treningu jak najwięcej kontaktów z piłką oraz unikać długich kolejek dzięki którym spada intensywność treningu. Podczas planowania treningu zawsze powinniśmy opracować Plan "B", ponieważ pracując w małych akademiach czy klubikach nie zawsze mamy możliwość oszacowania ilu zawodników będziemy mieć na kolejnym treningu, oraz czy dana jednostka treningowa nie będzie za trudna bądź za łatwa, a wtedy musimy szybko reagować i skorygować środki treningowe do poziomu danej grupy czy jej wieku.


Dalszą część wykładu poprowadził Trener Maciej Szeliga, który wnikliwie analizował i objaśniał zgromadzonym słuchaczom zagadnienia dotyczące budowy treningu dla dzieci. Bardzo wnikliwie omówione zostały priorytety w szkoleniu piłkarskim na danym etapie szkolenia, przedstawiono plan szkolenia grupy wiekowej ŻAK z AKADEMII MŁODYCH ORŁÓW, oraz omówiono podział
jednostki treningowej na poszczególne moduły w różnych kategoriach wiekowych.


Na koniec Trener Maciek, przedstawił nam konspekt pokazowej jednostki treningowej i zaprosił wszystkich uczestników szkolenia na sale gimnastyczną gdzie poprowadzono zajęcia praktyczne. I to było coś na co czekałem najbardziej. Przed rozpoczęciem tej części trenerzy podkreślali, że nie zobaczymy nic odkrywczego i że podobne treningi mogliśmy już kiedyś obserwować. I ok,
zgodzę się z tym, ale gdy trening prowadzą trenerzy którzy robią to w sposób profesjonalny, to każdy może wyciągnąć wnioski i swoje przemyślenia z każdej minuty takiego treningu. Ja osobiście w skupieniu obserwowałem każdą sekundę, i każdy element treningu. Obserwowałem każdy detal, który mógłby wzbogacić mój warsztat trenerski, a od tej pary trenerów jest się naprawdę
czego uczyć. Bardzo podobały mi się sposoby jakie stosowali trenerzy, aby zmusić młodych zawodników do "myślenia" na boisku.Trener Maciek podczas wykładu stwierdził, że rozwój inteligencji piłkarskiej jest kluczową sferą w rozwoju zawodnika i na treningu pokazowym trenerzy przywiązywali do tego aspektu wielką wagę. Nie sposób jest teraz wymienić wszystkich pozytywnych akcentów pokazowej jednostki treningowej, ponieważ było ich naprawdę wiele. Nie chce ich teraz wszystkich wymieniać, aby pobudzić was Trenerzy do działania! Tak do działania! Jeśli chcecie wzbogacić swój warsztat trenerski to zachęcam was gorąco do wzięcia udziału w szkoleniach Mobilnej AMO w waszej okolicy! Trenerzy odwiedzają każdy powiat, co sprawia, że nie musicie jeździć daleko aby zgłębić wiedzę. W dodatku te szkolenia są całkowicie bezpłatne! Nie zapłacicie za nie ani złotówki!  Macie wiedzę na wyciągnięcie ręki, więc zachęcam was raz jeszcze do udziału, bo naprawdę warto. #dzielmysiępasją

KONSPEKT POKAZOWEJ JEDNOSTKI TRENINGOWEJ 
_______________________________________________________________________________
Trenerze jeśli taka forma wpisów przypadła Ci do gustu, i chciałbyś abyśmy publikowali więcej jednostek treningowych czy materiałów szkoleniowych, daj nam znać w komentarzu !  

Ideą projektu „Trening z pasją” jest dzielenie się wiedzą i pasją , dlatego mam ogromną prośbę do Ciebie trenerze👨, trenerko👩, zawodniku🏃, rodzicu👪 o przekazanie tego materiału dalej – będę wdzięczny jeśli poświęcisz kilka sekund i udostępnisz ten materiał dalej. 💻 To nic nie kosztuje !