Cezary Żarczyński - relacja ze stażu w Akademii GNK Dinamo Zagreb

Niedawno jeden z wrocławski, młodych i ambitnych trenerów odwiedził akademię GNK Dinamo Zagreb w której przez tydzień odbywał staż szkoleniowy w młodzieżowych grupach piłkarskich. Cezary Żarczyński, bo o nim mowa to trener na co dzień pracujący w Olimpicu Wrocław, i na łamach mojego projektu postanowił podzielić się zdobytą wiedzą. Nie przedłużając zapraszam do lektury.
      Podczas stażu w jednej z najlepszych akademii w Europie, w chorwackim Dinamie Zagreb, w klubie,w którym wychowały się takie talenty jak Modrić, Kovacić, Halilović, Lovren, Kramarić,  miałem możliwość obejrzenia jednostek treningowych grup młodzieżowych od U-7 do zespołu seniorskiego oraz wymienienie poglądów z trenerami. Szczególnie zainteresowany byłem szkoleniem dzieci poniżej 10 roku życia bowiem sam z takimi zawodnikami mam do czynienia codziennie pełniąc funkcję trenera. . Miałem przyjemność obserwować dzieci reprezentujące różny poziom sportowy, od „Open school” czyli dzieci początkujących, do dzieci najlepszych w akademii. Trenerzy już na samym początku zaznaczają, że celem ich jest „produkcja zawodników do pierwszego zespołu”. Około 15 % zawodników przechodzi cały cykl szkolenia od U-7 i kończy w pierwszym zespole, co jest imponującym wynikiem, a w tym momencie około 50 % zawodników w pierwszym zespole to wychowankowie.

    Najmłodsi zawodnicy mają 3-4 jednostki w tygodniu, jedna to mecz, oraz raz w tygodniu trening jest poświęcony innemu sportowi niż piłka nożna lub „funny games”. W najmłodszych grupach wiekowych trening trwa 60 minut, w starszych grupach 75 minut, a w najstarszych grupach  90 minut, maksymalnie jedna jednostka treningowa na dzień. Pozycjonowanie odbywa się w wieku około 14 lat. Trenerzy określają dla zawodnika pozycję główną i najlepiej 2 alternatywne. Jeden trener prowadzi tylko jedną grupę. W każdej z grup występuje główny trener, trener przygotowania motorycznego, lekarz i psycholog. Chłopcy od rocznika U-8 biorą udział w rozgrywkach ligowych, w których mecze rozgrywane są w układzie 7v7. Co ciekawe, auty wyrzucane są z rąk, i jeśli zawodnik popełni błąd sędzia może zwrócić uwagę ale nie przerywa gry ! Gdy zawodnik podczas meczu płacze z różnych powodów lub ma rozwiązanego buta, również podchodzi do sędziego, który zawsze służy pomocą. Rodzice z dziećmi żegnają się przed stadionem a dzieci na stadion wchodzą same, same się przebierają itd., ma to na celu pomóc w realizacji jednego z celów akademii, czyli przygotowania zawodników do dorosłego życia i uczenia się odpowiedzialności. W akademii brak jest kształcenia modułowego. Trenerzy planują treningi na przyszłe 6 tygodni lecz trener musi zrealizować założenia dane mu przed sezonem. Trenerzy prowadzą jeden zespół maksymalnie dwa lata oraz prowadzi drużynę w kategorii w której się specjalizuje. Dla przykładu, gdy trener prowadzi żaków i drużyna wchodzi w wiek orlika to trener przejmuje kolejnych żaków. W akademii Dinama nie występują klasy sportowe, wręcz są temu przeciwni. Uważają, że niezdrowym jest przebywać 8 godzin tylko z drużyną oraz izolować chłopców od innego otoczenia. Liczebność grup w akademii wynosi około 10-15 osób, a w U-7 jest ich około siedmioro.

    Dzieci od najmłodszych  lat uczone są różnorodnych form podań, a głównym celem jest rozwój indywidualny. Jeden z  trenerów powiedział "bez podań nie ma piłki nożnej" , dlatego na każdym etapie rozwoju zawodnika akademia kładzie duży nacisk na dokładne wykonywanie podań, zarówno po podłożu oraz „górą” . Często na początku treningu można zauważyć grę po trójkącie w chaosie lub żonglerkę zadaniową. W sporej części treningów można zauważyć grę w tzw. "dziadka" lub inne gry w przewadze. Dużo ćwiczeń odbywa się z obrońcą biernym, nawet w przypadku poziomu seniorskiego. Podczas gier 1v1 nie występują fazy przejścia O-A. Po przejęciu piłki obrońca albo wybija piłkę albo trener gwizdkiem kończy pojedynek. Podczas meczu można zauważyć, że 2-3 zawodników doskakuje od razu do przeciwnika po stracie piłki, a reszta zawodników ma zadanie odbudować ustawienie obronne. Ochraniacze są zakładane przez zawodników dopiero na czas gry.  Od najmłodszych kategorii wiekowych w akademii Dinama uczą również pewnych schematów oraz zachowań, które później też można zauważyć podczas gry pierwszego zespołu np.: otwarcie gry. Co do prowadzenia piłki, szkolą przede wszystkim prowadzenia prostym podbiciem gdzie liczy sie szybki, krótki kontakt z piłką. Nie ma określonej liczby nauczanych zwodów, wszystko zależne jest od grupy, przeważnie około 4-5 nowych "tricków" na sezon. Nie zwraca się uwagi na poprawność wykonania, trenerzy pokazują Wybrane środki treningowe: zwód, i jeżeli zawodnik zrobi coś innego nawet z pozoru niepoprawnego to trenerzy tego nie korygują. Tłumaczą to w taki sposób, że zawodnik sam ma za zadanie doskonalić dany zwód i jeśli wykształci coś „niepoprawnego” ale skutecznego to po co to zmieniać? Zawodnik ma sam wyciągać wnioski. Padł również przykład Cristiano Ronaldo, który niektóre zwody wykonuje metodycznie „niepoprawnie” ale są skuteczne. Na treningu nie zauważyłem gry na cztery bramki czy stref strzału, zazwyczaj gra toczona jest na małe bramki i są one tylko dwie. Podczas treningu najmłodszych grup nie ma treningów w konwencji bajek, a trener nie klęka tłumacząc coś schodząc do poziomu zawodnika. Trener tłumaczy to w sposób, że zawodnicy wiedzą, że przychodzą trenować tu piłkę nożną, a co do schodzenia do poziomu zawodnika, nie rozumieją tego, według nich trener ma być trenerem i ma być wyższej pozycji. Dinamo dąży do grania systemem 1-4-3-3, wysokim pressingiem  więc systemem zbliżonym do tego co mówi nam Narodowy Model Gry.

Wybrane środki treningowe:
Opracowanie: Cezary Żarczyński.

Bardzo serdecznie dziękuję Cezaremu za podzielenie się zdobytą wiedzą na łamach projektu "Trening z pasją" . Cieszę się, że jest otwarty na współpracę i mam nadzieję, że zdobyta przez niego wiedza pomoże i wam poszerzyć wasz warsztat trenerski. Zachęcamy was do śledzenia naszego projektu ponieważ jak zapowiedział Cezary, niedługo podzieli się z nami kolejną dawką wiedzy którą zdobył podczas pobytu w Chorwacji.  #treningzpasja #dzielimysiepasja

_______________________________________________________________________________
Trenerze jeśli taka forma wpisów przypadła Ci do gustu, i chciałbyś abyśmy publikowali więcej jednostek treningowych czy materiałów szkoleniowych, daj nam znać w komentarzu !  

Ideą projektu „Trening z pasją” jest dzielenie się wiedzą i pasją , dlatego mam ogromną prośbę do Ciebie trenerze👨, trenerko👩, zawodniku🏃, rodzicu👪 o przekazanie tego materiału dalej – będę wdzięczny jeśli poświęcisz kilka sekund i udostępnisz ten materiał dalej. 💻 To nic nie kosztuje !