ZNACZENIE WYNIKU W PIŁCE DZIECIĘCEJ I MŁODZIEŻOWEJ.

"Znaczenie wyniku w piłce dziecięcej i młodzieżowej"

 

    Niewątpliwie każdy z nas zaczynając swoją przygodę na trenerskim szlaku, miał w głowie obrazy, że pewnego dnia stanie za sterami klubu, z którym będzie walczył o najwyższe cele, czy to krajowe czy nawet międzynarodowe. Każdy z nas w głowie tworzył obrazy, w których jego podopieczni wygrywają mecz za meczem, a wyniki spotkań dają nam kolejne 3 punkty w tabeli. Jednak, każdy z nas stawiając swoje pierwsze trenerskie kroki, nie objął przecież zagranicznego klubu, który z budżetem przekraczającym kilka milionów euro, bije się z zagranicznymi potęgami o prymat w Europie. Wielu z nas swoje pierwsze szlify trenerskiego rzemiosła zdobywa prowadząc zespoły seniorskie na najniższych szczeblach rozgrywek, bądź zaczyna od pracy z młodzieżą, która przecież tak jak my dopiero się uczy. I tu rodzi się pytanie : Jakie znaczenie w piłce dziecięcej i młodzieżowej ma wynik?

    Praca z młodzieżą, ma niewątpliwie swoje uroki gdy widzimy jak z każdym treningiem zdobywają wiedzę i nowe umiejętności. Ogromną satysfakcją dla trenera jest widok jak jego mali podopieczni cieszą się z kolejnych zwycięstw , ale czy pracując z małymi piłkarzami wynik spotkania ma aż tak ogromne znaczenie? Dla zwykłego Kowalskiego który z pracą z młodzieżą nie ma żadnej styczności bez wątpienia będzie to wyznacznik, czy trener który prowadzi daną grupę się zna na swoim fachu czy nie. Ale dla nas trenerów rezultat końcowy powinien mieć znaczenie ? Przecież rozwój piłkarski naszych zawodników to długi i złożony proces. Nie każdy z nas pracuje z dziećmi które zostały poddane selekcji i w grupie ma samych wyróżniających się zawodników. Większość z nas przecież nie pracuje w wielkich akademiach, tylko w małych klubach. No więc czy dla nas wynik powinien mieć znaczenie? Czy znaczenie powinna mieć nie tylko sportowa przyszłość naszych podopiecznych, ale również ta pozasportowa – społeczna ?    Rola trenera poza oczywiście tymi walorami rozwoju piłkarskiego, powinna również skupiać się na tym aby wychować ludzi, którzy potem będą funkcjonować w społeczeństwie zgodnie z jego zasadami i prawami. Wiele rodziców posyła dzieci na zajęcia piłkarskie i chcę widzieć swojego małego piłkarza jak wygrywa i odnosi sukcesy. Jednak aby takie sukcesy były możliwe do osiągnięcia musimy zadbać o prawidłowy rozwój fizyczny dziecka. W dobie dzisiejszej komputeryzacji małe pokolenie piłkarzy często tylko i wyłącznie na treningu ma okazję by podnosić swoje predyspozycje fizyczne organizmu. Drugi negatywny skutek braku aktywności to również brak zamiłowania do sportu. Zanim przyjdzie czas na 3pkt. trzeba zaszczepić w dzieciach i młodzieży sportowego bakcyla i ducha rywalizacji.

    Przez pryzmat wyniku nie możemy również patrzeć jeśli chcemy rozmawiać o roli wychowawczej treningów piłkarskich. Nie możemy przecież sprawić by z naszej akademii czy szkoły piłkarskiej do dorosłej piłki trafiło 100% podopiecznych i by byli w stanie utrzymywać z tego rodziny. Musimy mieć świadomość, że wielu małych piłkarzy będzie w dorosłym życiu kimś innym : mechanikiem, sprzedawcą czy prawnikiem. Więc czy pokazując im, że końcowy wynik jest najważniejszy przygotujemy ich do funkcjonowania w społeczeństwie? Czy pokazując im, że wynik jest najważniejszy będą na boisku zachowywać się fair-play wobec innych ? Przecież, tego będziemy oczekiwać od nich gdy dorosną. Czy gdy my jako trenerzy, będziemy wywierać na arbitrze presję, byle by tylko sędziował na naszą korzyść, to czy pokazujemy zawodnikom dobre wzorce, które będą dla nich pomocne w przyszłości? Dlatego tak bardzo należy uświadamiać swoich zawodników, że gdy uczymy się grać w piłkę na pierwszym miejscu musimy stawiać inne wartości niż wynik końcowy.

    Musimy pokazać naszym zawodnikom, że mecze to nie tylko okazja do tego by udowodnić, że już potrafimy grać, ale również okazja do tego by trenować i podnosić swoje umiejętności. Możemy skonfrontować się z innym zespołem, ale porażka nie musi oznaczać że jesteśmy do niczego. Porażka może pokazać nam nad czym jako zespół powinniśmy pracować aby w okresie juniora móc stawiać czoła najlepszym drużynom, i uzyskiwać pozytywny końcowy rezultat, czyli wtedy kiedy będzie miał on już znaczenie. Musimy stawiać przede wszystkim na rozwój indywidualny w złotym okresie rozwoju dziecka. Celem nie może być więc wynik końcowy i liczba zdobytych trofeów, a tworzenie indywidualności, które te trofea będą wstanie zdobyć jako dorośli.

Trenerze, mam do Ciebie wielką prośbę, jeśli zgadzasz się z powyższym tekstem to koniecznie daj mi o tym znać w komentarzu ! Będę również bardzo wdzięczny jeśli poświęcisz kilka sekund i udostępnisz ten materiał dalej, tak by dotarł jak najdalej !  💻 To nic nie kosztuje !